Parafia

 

MSZE ŚWIĘTE


W niedziele i uroczystości w dni wolne od pracy:
8:00; 11:00;
20:00
- lipiec - sierpień - wrzesień oraz styczeń – luty

W dni powszednie i święta w dni robocze: 18:00 (wtorek - 7:00)

Roraty w dni powszednie Adwentu: 6:30

SPOWIEDŹ


Codziennie pół godziny przed Mszą św. i na każdą prośbę penitenta

NABOŻEŃSTWA


Nieszpory – 15 minut przed Mszą św. od poniedziałku do soboty
Nabożeństwo do św. Józefa - w każdy wtorek po Mszy św.
Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – w każdą środę po Mszy św.
Modlitwa do św. Stanisława Papczyńskiego - w każdy czwartek po Mszy św.
Koronka do Miłosierdzia Bożego - w każdy piątek po Mszy św.
W niedzielę po 14 września – Msza św. przy krzyżu na Pustym Wierchu
Pierwszy Czwartek Miesiąca – wystawienie najświętszego Sakramentu i nabożeństwo o powołania kapłańskie i zakonne: 17.30
Pierwszy Piątek Miesiąca – adoracja najświętszego Sakramentu: 17.00
Pierwsza Sobota Miesiąca – Różaniec i procesja – po Mszy św. porannej
Pierwsza Niedziela Miesiąca – adoracja Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św.
Nabożeństwo Majowe po Mszy św. o godz. 18:00
Nabożeństwo Czerwcowe po Mszy św. o godz. 18:00
Nabożeństwo Różańcowe
-
w październiku codziennie po Mszy św. o godz. 18:00,
w niedzielę o godz. 10:30
Gorzkie Żale - Niedziele w Wielkim Poście -
po Mszy św. o godz. 11:00
Droga Krzyżowa
– Piątek Wielkiego Postu godz. 17:30

ODPUST


Matki Bożej Nieustającej Pomocy – 27 czerwca
Rocznica poświęcenia kościoła (1957) – 9 lipca
Rocznica poświecenia pierwszej kaplicy (1952) – 19 października

CHRZTY


Termin uzgadniany z zainteresowanymi.

ODWIEDZINY CHORYCH


Termin uzgadniany z zainteresowanymi.

POGRZEBY


Termin uzgadniany z zainteresowanymi.

Historia kościoła w Rzepiskach – na Grocholowym Potoku

 

1900 – 1901


Administracyjnie Rzepiska znajdowały się w tym czasie pod panowaniem węgierskim – Korony św. Stefana. Kiedy wybuchła epidemia dżumy, rząd węgierski zadecydował, że w każdej wsi ma powstać cmentarz. W ten sposób chciano zapobiec szerzeniu się choroby. Wcześniej zmarłych na dżumę przewożono do Łapsz Wyżnych, gdzie znajdowało się miejsce zwane „sołtysimi krzakami”, na którym grzebano tylko zmarłych na tę chorobę.


1902


-Cmentarz w Rzepiskach założyli Michał Mazurek i Jan Madeja, który w tym czasie był zastępcą sołtysa.
-Działkę pod cmentarz ofiarował Franciszek Holowa.
-Mieszkańcy Grocholowego i Wojtyczkowego Potoku postanowili również kupić dzwon, którego głos odprowadzałby zmarłych podczas ich ostatniej drogi.


1903


-Na cmentarzu zbudowano kostnicę, pełniącą jednocześnie funkcję kaplicy, do której Rzepiszczanie przychodzili śpiewać psalmy w maju.
-Za zebrane od mieszkańców pieniądze został w Krakowie kupiony dzwon, który ważył 49 kg i kosztował 186 koron. Dzwon wcześniej poświęcony w Loreto otrzymał nazwę „Józef”.


1948


-Mieszkańcy postanowili rozbudować kaplicę, aby można było w niej odprawiać Msze święte. Rzepiska w tym czasie należały do parafii św. Sebastiana w Jurgowie i mieszkańcy wsi w każdą niedzielę i święta musieli pokonywać pieszo lub wozem kilkukilometrową odległość. Pomysł rozbudowy kaplicy wspierał również ówczesny ksiądz Józef Węgrzyn, który zasugerował, że w Rzepiskach mógłby powstać kościół.
-Do budowy przystąpiono 3 lipca 1948 r. Głównym majstrem był Piotr Solus. Niestety część mieszkańców nie brała udziału w budowie, wręcz wyśmiewała tych, którzy ją rozpoczęli. Nie wierzyli, że własnymi siłami można zbudować kaplicę, czy kościół. Na szczęście Piotr Solus nie był sam. Przy budowie kaplicy, a później również kościoła, pomagali mu Michał Malec i Michał Mazurek, którzy wierzyli, że rozpoczęte dzieło zostanie zwieńczone sukcesem. W pracach pomagali również Józef Pawlik i Jan Solus oraz inni mieszkańcy, głównie z Grocholowego Potoku. W kronice znajduje się wykaz osób, które finansowo wsparły budowę kaplicy. Szczególnie przyczyniła się mieszkająca w USA Maria Kanapelkova .


1949


-Kontynuacja prac, bierze w nich udział również większa ilość osób z Wojtyczkowego Potoku.
-W latach 1948-1949 zebrano 36 085 zł. Materiał i wykonanie kosztowały 37 960 zł. Brakują kwotę1875 zł. ofiarowała żona Piotra Solusa, Anna.


1952


-Dokończono budowę kaplicy, którą poświęcono 19 października 1952 r.


1953


-Mieszkańcy zaczęli przygotowywać materiał na budowę świątyni.


1955


-Rozpoczęto budowę kościoła. Tym razem już nikt nie wątpił w możliwość realizacji tego przedsięwzięcia. Został wybrany komitet budowy kościoła z Piotrem Solusem na czele, który pełnił tę funkcję do 1957 r.Po jego rezygnacji na czele komitetu stanął Jakub Mazurek.
-Spośród licznych ofiarodawców należy wymienić m.in. Józefa Wątorka z Bukowiny Tatrzańskiej, Marcina Tibora z Jurgowa, wioskę Czarna Góra Zagóra (38 desek), Bryjów Potok, Czarną Górę. Ludzie oddawali na budowę kościoła to, co mieli: pieniądze, gwoździe, deski.
-Budowę prowadzili majstrowie z Jurgowa i Józef Rzepiszczak z Bryjowego Potoku, którym pomagali miejscowi, wykonując ciesielskie i stolarskie prace.
-Blachę na wieżę kościoła położyli robotnicy z Łapsz Wyżnich. Zbudowano również małą zakrystię. Mieszkańcy zakupili szaty liturgiczne.
-W sprowadzeniu witraży do kościoła pomagał Leon Szkocki z Krakowa, który był wielkim entuzjastą Rzepisk.


1957


-Poświęcenie kościoła odbyło się 9 lipca w trakcie uroczystości odpustowej, na którą zostali zaproszeni goście z Jurgowa, Bukowiny Tatrzańskiej, Czarnej Góry, Brzegów, Łapszanki, Niedzicy, Łapsz Wyżnich i Niżnych. Podczas uroczystości grała orkiestra dęta z Jurgowa. Byli obecni również jurgowscy strażacy.
-Dla uświetnienia wyglądu świątyni u jurgowskiego rzeźbiarza Andrzeja Gombosa została zamówiona rzeźbiona belka stropowa, uchwyt na dzwonek przy zakrystii, tabernakulum i żyrandol na wieczną lampkę.
-Mieszkańcy byli dumni ze swojego dzieła – świątyni Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.


1958


-Trwają jeszcze wykończeniowe prace.
-W tym roku podczas wakacji zawitał do Rzepisk ksiądz Olszewski wraz z księżmi z zakonu marianów oraz ministrantami z Warszawy i Grudziądza. Mieszkańcy byli zadowoleni, że ma im kto odprawiać Msze św. w ich kościele. Rzepiska bowiem w dalszym ciągu należały do jurgowskiej parafii i nie miały swojego księdza. Z tego powodu Rzepiszczanie wysłali Michała Malca i Jakuba Mazurka do o. Leona na Rusinowej Polanie z prośbą, by księża marianie przyjęli Rzepiska jako swoją parafię.
-Ojciec Leon obiecał pomoc w załatwieniu tej sprawy. Jednocześnie kupił w Krakowie cyborium, misę na wodę święconą, patenę oraz komplet do namaszczania chorych.
-26 czerwca o. Szeląg zdobył za darmo dla rzepiskiej świątyni fisharmonię, która miała wtedy wartość 15 000 zł.
-Prowincjał marianów Aleksander Perz wysłał do Rzepisk księdza Gustawa Geneję.
-Ksiądz przez pewien czas mieszkał u Jana Budza na Potoku Grocholowym.
-Elżbieta i Andrzej Madeja z Potoku Wojtyczkowego ofiarowali działkę (10 arów) pod budowę plebanii.


1961


-Ksiądz Geneja poinformował parafian, że otrzymali pozwolenie od kardynała Stefana Wyszyńskiego na przechowywanie Najświętszego Sakramentu w nowo zbudowanym kościele.
-Została kupiona również chrzcielnica i figura Pana Jezusa do Bożego Grobu.
-Władysław Solus ofiarował do świątyni figurę św. Antoniego.
-Przygotowując się do wizytacji kościoła przez biskupa Karola Wojtyłę, która miała się odbyć 25 maja, otynkowano wewnątrz kościół i zrobiono nowy drewniany płot wokół kościoła i cmentarza. W pracach w kościele brali udział Michał Malec, Jan Rzepiszczak, Jan Szyszka, Andrzej Jurgowian, Sebastian Grochola i Sebastian Solus.
-Wiosną zorganizowano zbiórkę złomu na nowy dzwon do kościoła. Zebrano 150 kg złomu, z którego w Przemyślu u Felczyńskiego został odlany dzwon. Koszt - 18 000 zł.
-20 czerwca ksiądz Geneja przywiózł do świątyni wraz z Józefem Solusem obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy - kopię cudownego obrazu z kościoła św. Alfonsa w Rzymie - jest to olej na drewnie. Postacie mają pozłacane korony. Ofiarodawcami obrazu, który kosztował 5500 zł.(co wtedy stanowiło równowartość 2 krów) byli Helena i Józef Solus.
-25 maja po raz pierwszy w historii Rzepisk kościół odwiedził i udzielił Sakramentu Bierzmowania ks. biskup Karol Wojtyła, zgodnie z wolą kapituły kanoników wawelskich zarządzajacy diecezją, która w tym czasie nie miała swojego ordynariusza.


1963


-Tego roku mieszkańcy Rzepisk mogli po raz pierwszy przeżywać Wielki Tydzień w swoim kościele.


1964


-Została poświęcona figura św. Józefa.
-Podczas odpustu poświęcono peletron przedstawiający Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny, w październiku kolejny z Matką Boską Różańcową.
-Dla uczczenia II Soboru Watykańskiego został poświęcony peletron ze św. Franciszkiem, podczas uroczystości peletron ten trzymał Jakub Hyżny – członek III Zakonu św. Franciszka.
-Zostały dokupione szaty liturgiczne.


1965


-Zmarł Machał Mazurek – budowniczy rzepiskiego kościoła.
-Ksiądz Sebastian Koszut odprawił w tutejszym kościele swoją Mszę św. prymicyjną.
-29 czerwca podczas uroczystości św. Piotra i Pawła Piotr Solus podarował kościołowi Mszał Rzymski. Podczas tej uroczystości został poświęcony kolejny peletron przedstawiający św. Piotra i Pawła.
-Kolejny peletron ze św. Jakubem został poświęcony w dzień św. Jakuba.
-Józef Pilch podarował kościołowi biały ornat.
-Jakub Mazurek ofiarował działkę na poszerzenie cmentarza, którą wcześniej wymienił z Wojciechem Holową na pole za Pustym Wierchem.
-Dokupiono zielony, fioletowy i czerwony ornat.


1967


-23 listopada kościół nawiedziła Matka Boska Częstochowska w postaci świec i pustych ram obrazu, które zostały przywiezione podczas uroczystej procesji. Mieszkańcy na tę uroczystość założyli spiskie i góralskie stroje ludowe i przez całą noc czuwali na modlitwie w świątyni. Następnego dnia pożegnali symbole Matki Boskiej i przekazali Je do Brzegów. Za przyjęcie symboli Najświętszej Marii Panny mieszkańcy Rzepisk zostali ukarani grzywną 700 zł.


1968


-W lutym rozpoczęto gromadzenie materiału na nowy płot wokół kościoła i cmentarza. Zebrane kamienie miały zostać wykorzystane również do budowy nowych fundamentów pod wieżę kościelną - zbudowaną w spiskim stylu.
-Budowę wieży kościelnej powierzono Władysławowi Obłaznemu, Janowi Galowi i Janowi Wodziakowi z Białki Tatrzańskiej, z którymi współpracował Andrzej Jurgowian z Potoku Wojtyczkowego. Pozostali mieszkańcy wykonywali pomocne prace, zgodnie z wyznaczonym porządkiem.


1969


-W grudniu zamówiono u Franciszka Koszuta w Czarnej Górze dwa boczne ołtarze - św. Józefa i św. Antoniego


1970


-8 czerwca rozpoczęto prace przy fundamentach nowej zakrystii. W pracach brali udział Andrzej Jurgowian, Jan Budz i Andrzej Pawlik, syn Jana oraz pozostali mieszkańcy według wyznaczonej listy.
-Podłączono do kościoła prąd elektryczny.


1971


-30 marca zmarł główny inicjator budowy rzepiskiego kościoła – Piotr Solus
-9 lipca, przed mszą święta odpustową zostały poświęcone boczne ołtarze św. Antoniego i św. Józefa, wykonane przez Franciszka Koszuta z Czarenej Góry.
-W lipcu i sierpniu kontynuowano prace przy nowym ogrodzeniu cmentarza i kościoła


1973


-Ks. Gustaw Geneja prowadził rekolekcje w Trybszu. W tym czasie mieszkańcy Trybsza sprowadzili do swojego kościoła nowe ławki a stare podarowali dla rzepiskiego kościoła.
-Wykonanie płyty betonowej przy zakrystii, która ma słuzyć zewnętrznym uroczystościom koscielnym.


1974


-Wykonanie dwóch gablot na wota – dar Sebastiana i Heleny Wojtas
-25 sierpnia nastąpiła historyczna zmiana duszpasterzy w Rzepiskach; po 15 latach ciężkiej pracy ks. Gustaw Geneja przekazuje publicznie władze nowemu duszpasterzowi ks. Edwardowi Florczykowi. Przekazywanie obowiązków zakończono w połowie września.
-W ostatnich dniach listopada zamontowano schody z chóru na wieżę kościoła. Schody wykonał ze swojego materiału Michał Malec.


1975


-W połowie lipca ksiądz Edward Florczyk przywiózł do kościoła monstrancję wypożyczoną z Jurgowa, która była restaurowana w Krakowie na ul. Floriańskiej.
-W grudniu rozpoczęto szalunek w prezbiterium i na chórze. Prace te odpłatnie wykonali Jan Szyszka, Wojciech Budz i Anrzej Kurczak.
-21 grudnia zostały w Jurgowie kupione dwa piece akumulacyjne, które ogrzewały kościół już podczas świąt Bożego Narodzenia. Piece zainstalował Franciszek Kania oraz Jan Solus z Potoku Grocholowego.


1976


-22 czerwca Jan Szyszka i Wojciech Budz zrobili nowe podium pod głównym ołtarzem. Zrobili również nową konstrukcję na obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
-Maria Łopatowska złożyła ofiarę na zakup ołtarza ofiarnego (nazywanego też „soborowym”, dlatego że odprawianie Mszy św. twarzą w kierunku wiernych wprowadził II Sobór Watykański
-27 lipca ołtarz był już gotowy, wykonał go Jan Tylka z Zakopanego.
-Figurki do szopki bożonarodzeniowej podarował baca Franciszek Solus.


1977


-Zmarł Michał Malec z Potoku Grocholowego – budowniczy kościoła w latach 1948-1957.
-26 czerwca Msze św. odpustową celebrował krajan ks. Józef Malec. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z Wyżnich Łapsz.


1978


-Ks. Stefan Szwajkowski kupił rzutnik, aby wszyscy wierni mogli włączyć się do śpiewów. Pieniądze na jego zakup przekazali parafianie.


1979


-29 lipca powieszono na ścianach świątyni 14 nowych obrazów – stacji Drogi Krzyżowej. Każda stacja kosztowała 1000 zł i każda miała swego fundatora. Autorką obrazów była Renata Bartoszewska. Nowe stacje zostały poświęcone 14 września.


1982


-24 maja – zaimpregnowano gonty na dachu kościoła.
-Karolina Kurczak z USA, córka Michała i Zofii Pawlik ofiarowała cztery obrusy na ołtarz.
-Józef i Danuta Solus z Chicago ofiarowali dywan do kościoła.
-Andrzej Jurgowian wraz z synem Józefem dokończyli figurę Chrystusa Zmartwychwstałego


1985


-21 czerwca rodzina Marii i Andrzeja Kurczak, wraz z dziećmi, ofiarowała do kościoła kielich i cymborium.


1986


-W lutym zrobiono szalunek środkowej części kościoła. Głównymi wykonawcami byli Wojciech Budz z Potoku Grocholowego i Tadeusz Jurgowian z Potoku Wojtyczkowego, którzy wykonali te prace odpłatnie. W czynie społecznym pomagali im pozostali mieszkańcy wsi.
-10 marca rozpoczęto ostatni etap remontu kościoła – malowanie. Farby dostarczyli mieszkańcy Rzepisk pracujący w Słowacji.
-29 czerwca Karolina i Andrzej Kurczak z USA ofiarowali materiał na baldachim.
-17 listopada rodzina Milonów ofiarowała pieniądze na odnowienie chrzcielnicy


1987


-parafianie z Wojtyczkowego i Grocholowego Potoku ofiarowali po 2 deski na nowe ławki, na ten cel ofiarowali środki również Karolina i Alojzy Kurczak z USA. Nowe ławki wykonał Piotr Matuszewski z Rzepisk-Pawlików.


1988


-Parafianie zebrali pieniądze na nowy konfesjonał, który wykonał Jan Gombos z Jurgowa.


1989


-25 marca Helena i Jakub Solus z Potoku Wojtyczkowego ofiarowali stułę na dzwonek przy zakrystii.


1990


-17 stycznia po Mszy św. ksiądz poinformował wiernych, że Wojciech Kania wraz z matką Heleną Kania ofiarowali czerwony ornat i fioletową kapę liturgiczną.
-Helena Pawlik ofiarowała obrus na główny ołtarz.
-Rodzina Milon wraz z Marią Milon, ofiarowała dywan.
-Dzięki ofierze Genowefy i Wojciecha Jurgowian został pozłocony kielich.


1994


-Mieszkańcy Rzepisk we własnym zakresie wykonali remont kościoła. Każda rodzina złożyła na ten cel określoną wcześniej przez ks. Mateusza Pietrzaka kwotę.
-Uporządkowano teren wokół kościoła.
-Remont kościoła trwał prawie do końca lat dziewięćdziesiątych.


1999


Na ścianach kościoła zawisła nowa Droga Krzyżowa.


2003


-Parafianie i Przyjaciele Rzepisk przystąpili do prac poprawiających estetykę wokół kościoła oraz wykonano okna od strony północnej.
-Dekretem z dnia 21 kwietnia Arcybiskup Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz eryguje Rektorat pod wezwaniem Matki Bożej Nieustannej Pomocy w Rzepiskach.


2011


-25 sierpnia 14 duszpasterz - rektor kościoła w Rzepiskach rozpoczyna posługiwanie w opisanej placówce duszpasterskiej.
-Rekolekcje adwentowe w parafii przeprowadził kustosz sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej ks. Wiktor Gumienny MIC.


2012


-Rekolekcje wielkopostne głosił ks. dr Janusz Zawadka MIC z Sulejówka koło Warszawy.
-25 marca za zgodą ks. kardynała Stanisława Dziwisza i o. prowicjała Pawła Naumowicza MIC w kościele w Rzepiskach odbyły się historyczne święcenia kapłańskie.
-Ks. biskup Damian Muskus, bernardyn, udzielił sakramentu kapłaństwa diakonowi Krystianowi Sosze, marianinowi.
-Ks. Krustian Socha MIC jest pierwszym kapłanem wyświęconym na polskim Spiszu.
-Mieszkańcy Rzepisk przyczynili się do uroczystego przebiegu święceń kapłańskich: posprzątano kościół, uporządkowano teren wokół kościoła, udekorowano drogę.
-26 marca ks. Krystian Socha MIC odprawił w kościele parafialnym pierwszą Mszę św. (prymicyjną), która zgromadziła licznych gości i prawie wszystkich parafian.
-Po Mszy prymicyjnej miał miejsce uroczysty wspólny posiłek zorganizowany przez mieszkańców obu Potoków i marianów. Odbył się w Sali Kominkowej w Ośrodku Księży Marianów.
-14-15 maja parafię nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.
-14 maja o godz. 17.00 obraz i relikwie przybyły do Rzepisk. Mszę świętą pontyfikalną w asyście księży pracujących w dekanacie Białka Tatrzańska celebrował ks. bp. Jan Zając, kustosz Sanktuarium w Łagiewnikach.
-15 maja, po całodobowym czuwaniu, o godz. 16.30 obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II opuszczają kościół parafialny i zostają przeniesione do Czarnej Góry Zagóry.
-Odpust parafialny: liturgii przewodniczył ks. mgr Mirosław Goliński MIC proboszcz parafii Zakopane – Cyrhla.
-Misje parafialne rozpoczęły się w niedzielę 16 września, a zakończyły się w piątek 21września odprawieniem Drogi Krzyżowej ulicami Rzepisk.
-Misje,ich mottem przewodnim były słowa Pana Jezusa skierowane do św. Franciszka: Odbuduj mój Kościół. Misje prowadził ks. Zbigniew Borkowski MIC Prowincjalny Duszpasterz Młodzieży i Powołań.
-Pierwsze Dekanalne Spotkanie Młodzieży pod hasłem Czystość przedmałżeńska, czyli bądź księżniczką i obudź w nim rycerza.
-Zakończenie kanonicznej wizytacji biskupiej (14 października). Wizytacji dokonał J.E. ks. bp. Jan Szkodoń.
-Jubileuszowe X Dni Papieskie w Rzepiskach. Uroczystego otwarcia dokonał ks. bp. Jana Szkodoń.
-Rekolekcje adwentowe przeprowadził ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC dyrektor Instytutu Naprotechnologii w Licheniu Starym.


2013


-Wizytacja generalna ks. dra Andrzeja Pakuły przełożonego Generalnego Zgromadzenia Księży Marianów.
-Rekolekcje wielkopostne przeprowadził ks. mgr Andrzej Dziedziul MIC dyrektor hospicjum w Warszawie-Pradze.
-Odnowienie dachu na kościele, wieży i dzwonnicy.
-W dzień odpustu parafialnego, 27 czerwca, J.E. ks. bp Jan Szkodoń udzielił bierzmowania naszej młodzieży.
-W październiku odbyło się Drugie Dekanalne Spotkanie Młodzieży pod hasłem Antykoncepcja fałszywym przyjacielem człowieka.
-W trzecią niedzielę Adwentu rozpoczęły się Renowacje Misji Świętych. Przeprowadził je ks. mgr Grzegorz Reiss MIC Prowincjalny Duszpasterz Młodzieży i Powołań.


2014


-Rekolekcje wielkopostne przeprowadził ks. mgr Janusz Bialucha MIC z sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym.
-Odnowienie drzwi z zakrystii do prezbiterium.
-Odnowienie ławek i konfesjonału.
-Wybory uzupełniajace do Rady Parafialnej.
-Odpust Parafialny, liturgii przewodniczył proboszcz parafii w Rdzawce ks. mgr Piotr Wojtyła MIC.
-Gościem Kościoła rektoralnego był J.E. ks. abp Edward Nowak z Watykanu emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
-Zakończenie prac renowacyjnych ścian zewnętrznych kościoła.